2009. június 2., kedd

Salzburgi kirándulás... avagy mi minden fér el egy közös blogban


Örülök annak, hogy a vizsgablogunkban a könyvek, a zene, és általában a kultúra köréből vett gondolatok csillannak fel "mozaikszerűen", s remélem, hogy tartalmas perceket szerzünk a blog olvasóinak.

Anita kezdte meg a gondolatok sorát a "létrával", amelyen nagyokat léptünk felfelé ezen a tanfolyamon is, hogy túlnőjünk azon, amik például egy hónappal ezelőtt voltunk (hiszen akkor még nem ismertük a Diigo-t :-) és a többit... Aztán néhány nap alatt spontán módon épült ez a közös blog, amely számomra azt üzeni, hogy mind a négyen harmóniára vágyó emberek vagyunk, s fogékonyak a szépre és az örökértékű "igazságokra", amit a művészeteken keresztül lehet leginkább megélni és az életünk részévé tenni. Jó érzés, hogy mindnyájan hozzá tudtunk tenni valamit "magunkból", végül így lett színes mozaik. Itt most le kell zárnunk, hiszen lejárt az időnk, habár a blogoknak ez nem sajátossága, hiszen addig élnek, amíg új meg új gondolatokat inspirálnak.

Mivel Mozartról esett szó az egyik bejegyzésben, szeretnék megmutatni nektek néhány szép képet Salzburgról, erről a pompás épületekben gazdag és gyönyörű panorámával büszkélkedő barokk városról, ahol a könyvtáros egyesülettel jártunk egy emlékezetes kiránduláson.

A város "imázsához" szervesen hozzátartozik a Mozart-kultusz: a nyári fesztivál idején nemcsak az elegáns (és drága) koncerttermekben, hanem a város különböző zugaiban, a kellemes köztereken és a csendes, meghitt kis templomokban egyaránt felcsendülnek a zeneművek különböző korokból, vagy éppen utcazenészek szórakozatják a sétálókat "örömzenélésükkel".

Az idelátogató turisták számára kihagyhatatlan zarándokhely Mozart szülőháza. A világ minden pontjáról érkeznek az érdeklődők, hogy megtekintsék a híres Mozart-múzeumot, a szobáját, ahová a művész elvonult a világ zaja elől, amikor Varázsfuvolát írta, vagy a népszerű kávéházat, ahol gyakran vendégeskedett.

Íme egy kis ízelítő a város hangulatából a Picasa Webalbumon keresztül. Kattints az alábbi linkre:

http://picasaweb.google.com/vtzsuzsanna/Salzburg#

Végül egy kis "édes" ráadás a képekhez: a fenséges és megunhatatlan Mozart kugler (Mozart-golyó) receptje.

Hozzávalók: 20 dkg darált dió, 15 dkg kristálycukor vagy porcukor, 2 evőkanál kakaópor vagy 20 dkg reszelt étcsokoládé, 1 evőkanál barackíz, 2 evőkanál rum, 1 tojásfehérje

A diót, a cukrot, a kakaóport (vagy reszelt csokoládét), lekvárt, rumot és a tojásfehérjét alaposan összedolgozzuk. Mielőtt elkészítenénk a golyókat, tegyük hűtőbe a masszát, így könnyebben lehet majd formázni. Ha kellő keménységűvé dermedt, vizes kézzel diónyi gombócokat formálunk belőle. Tortadarában, kakaóporban vagy kókuszreszelékben, esetleg kristálycukorban forgatjuk meg a golyókat, majd mignonpapírra tesszük. Egy éjszakát hűvös, levegős helyen állni hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek.

További információk Salzburgról az interneten: http://salzburg.lap.hu

Összegzés


Amennyire nehezen indultam neki ennek a tanfolyamnak,annál jobban élveztem a feladatokat.Az útmutató egyszerű volt(Andi ügyessége miatt)lépésről-lépésre bemutatott mindent,nem volt nehéz követni az instrukciókat.A diigo segít a könyvjelzőim "hordozhatóságában",tanfolyami társaim valamilyen szintű megismerésében.A blog elkészítése nagyon tettszett,ahogyan a prezentáció is.
A naptárral mindíg képben lehetek,és remélhetőleg nem felejtem el a fontos dolgaimat.Az űrlap készítése a későbbiekben lehet hasznos számomra,mint ahogy
a táblázat létrehozása is.A csoport munka áll a szívemhez a legközelebb,habár nem találtunk meg minden csoporttársat.Volekné Temesi Zsuzsa nagyon jó tanácsokkal látott el bennünket,ő már igazi profi haladó véleményem szerint.
Köszönöm,hogy ennyi mindent megtanulhattam!Minden tiszteletem a tiéd Andi!

Bicentenárium

Kedves Csoporttársaim!

Abból az alkalomból, hogy beléptem e kis csoportba, szeretettel köszöntelek Benneteket magam és kiskutyám /Artellablogja/ nevében. Még mielőtt kimennék a Csülökfesztiválra gyorsan megjegyzem, hogy ma /2009. május 31-én/ van az egyik legnagyobb zeneszerző
Joseph Haydn halálának kétszázadik évfordulója. /Mozartot nagyon jól ismerte és ha már zene.../ Róla többet nem is írok, hiszen a wikipédián is találhattok ismertetőt, számtalan könyv is foglalkozik vele, én viszont majd képeket teszek felegyik kedvenc hangszeréről a baryton-ról és írok arról az emlékkoncertről, amelyet két hete az Országos Széchenyi Könyvtár Zeneműtára rendezett a Várban.

Az első képen a hangszer hátsó része látható, a másodikon ugyanez, de közelről jobban látszik, hogy itt is vannak húrok, amelyeket pengetni kell.
Az alsó képen pedig /ahol a hangszer mérete is jól látható/ a koncertet adó Haydn Barytontrió tagjai:

Kakuk Anna, Kakuk Balázs és Kaszanyiczky András.

A rendezvény az OSZK Zeneműtárának Haydn hétszer című nagyszabású kiállítása egyik eseményeként zajlott le.

A zeneszerzővel olyan internetes lapok is foglalkoznak, amelyek nem kimondottan zenei jellegűek. Csakhogy "törvényszerű" a megemlékezés, mert hazánkban van a világ legnagyobb Haydn-kéziratgyűjteménye. Pont az Országos Széchenyi Könyvtár Zeneműtárában.

2009. június 1., hétfő

Kert


“Alkosd és ápold lelkedet, mint egy kertet, vigyázz az élet évszakaira, mikor a gyomlálás, a gazszedés, a trágyázás ideje van, s a másikra, mikor minden kivirul lelkedben, s illatos és buja lesz, s megint a másikra, mikor minden elhervad, s ez így van rendjén, s megint a másikra, mikor letakar és betemet fehér lepleivel mindent a halál. Virágozz és pusztulj, mint a kert: mert minden benned van. Tudjad ezt: te vagy a kert és a kertész egyszerre.”
(Márai Sándor: Ég és Föld)

Prezentáció

Ha valaki író akar lenni, mindenekelőtt két dolgot kell tennie; olvasson sokat, és írjon sokat.(Stephen King)



A prezentációt készítette: Bontovics Anita
(Csoportmunkában kiegészítette: Volekné Temesi Zsuzsanna,Siposné Nagy Julianna,Gellért Mária)

Űrlap

Semmi sem szebb és semmi sem hasznosabb az ember egész mulandó életében, mint a könyvek olvasása.(Miron Costin)